Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 19.02.2021

Od 22 lutego rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. To już kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wzorem lat ubiegłych policjanci będą udzielać pomocy prawnej w ramach swoich uprawnień i kompetencji. Oczywiście okres tygodnia ma jedynie wydźwięk symboliczny. W końcu dewiza naszej formacji „pomagamy i chronimy” przyświeca funkcjonariuszom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce ten dzień został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Od poniedziałku (22 lutego) rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Jak co roku, również Policja chętnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa. Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 22 do 28 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl

W dniach od 22 do 28 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej oraz Komisariatach Policji naszego powiatu dyżurować będą funkcjonariusze, do których zadań należeć będzie informowanie osób zainteresowanych o prawach osób pokrzywdzonych. Osoby zainteresowane będą mogły również uzyskać informacje o instytucjach do których można się zwrócić o pomoc w konkretnych przypadkach.

W ramach tego przedsięwzięcia w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej uruchomione zostały specjalne dyżury, w trakcie których fachowej pomocy będą udzielać policyjni specjaliści. W KMP Biała Podlaska dyżury będą pełnione pod numerem telefonów: 47 814 13 02, 47 814 13 05, w Komisariacie Policji w Terespolu telefon 47 814 92 10, Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim telefon 47 814 52 10, Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim- telefon 47 814 42 10, Komisariacie Policji w Wisznicach telefon- 47 814 62 10. Informacji o osobach dyżurujących udzielać będzie całodobowo dyżurny policji pod nr tel. 47 814 13 00.

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Wisznicach

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Terespol

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim

 

 

komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

Pliki do pobrania

  • 14.82 KB
  • 8.1 KB
  • 14.68 KB
  • 14.7 KB
Powrót na górę strony