Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Rozmawiali o bezpieczeństwie

Data publikacji 08.12.2022

Świadomy senior- bezpieczny senior” - to hasło przewodnie kolejnej już debaty społecznej, z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”, która odbyła się wczoraj w auli Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się miedzy innymi informacje dotyczące metod działania oszustów i sposoby zapobiegania tym przestępstwom. Ponadto funkcjonariusze oraz zaproszeni prelegenci poruszyli kwestię narzędzi służących poprawie bezpieczeństwa oraz przybliżyli seniorom podstawy prawa konsumenckiego.

Wczoraj w auli Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Z ramienia Policji w debacie uczestniczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej nadkom. Mariusz Kononiuk, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Ilona Wierzejska wraz z zastępcą podkom. Szymonem Markowskim. Nie mogło zabraknąć również policjantów tego wydziału, w tym dzielnicowych bialskiej komendy.

W debacie uczestniczyli również prelegenci Pani Jolanta Marczuk- Miejski Rzecznik Konsumentów w Białej Podlaskiej oraz Anna Ligęska i Arkadiusz Kozłowski – eksperci z Lubelskiej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zaproszeni goście z urzędów i instytucji współpracujących z bialską komendą oraz seniorzy i studenci Akademii.

Celem spotkania było włączenie mieszkańców w wypracowanie lokalnych rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu gości głos zabrał nadkom. Mariusz Kononiuk. Pan Komendant przybliżył zebranym tematykę i założenia debaty. W swoim wystąpieniu podkreślił również istotę współpracy Policji ze społeczeństwem i jej wpływ na lokalne bezpieczeństwo. W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali informacje na temat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda” oraz programu „Dzielnicowy Bliżej nas”. Znaczna część spotkania dotyczyła zagrożeń ze strony oszustów i metod walki z nimi. Zaprezentowane zostały również spoty profilaktyczne ostrzegające przed oszustami.

policjanci i prelegenci siedzący przy stole. Po lewej stronie policjantka przy mównicy

Zaproszeni prelegenci także nawiązali do czyhających na seniorów zagrożeń ze strony oszustów. Ale nie tylko, przedstawili również informacje na temat dodatkowych kosztów związanych z rozmowami czy SMS-ami Premium oraz roamingiem przygranicznym. Przekazane zostały także informacje dotyczące nieuczciwych sprzedawców oraz podstaw prawa konsumenckiego. Po tym rozpoczęła się dyskusja. W czasie dialogu uczestnicy debaty dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa oraz wypełnili ankiety dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa, jak również oczekiwań wobec naszej służby.

Na zakończenie spotkania nadkom. Mariusz Kononiuk podziękował prof. dr. hab. Jerzemu Nitychorukowi za pomoc w organizacji debaty, jak też wszystkim przybyłym na spotkanie gościom zapraszając do kolejnych tego typu spotkań.

komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

  • uczestnicy debaty siedzący przy stole.
  • uczestnicy debaty
  • prelegentka podczas prezentacji
  • dwoje prelegentów z lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  • Zastępca komendanta nadkomisarz Mariusz Kononiuk  zabiera głos.
  • uczestnicy dodatku
Powrót na górę strony