Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Podczas wizyty w aptece zwrócił uwagę na nietrzeźwego kierowcę

Data publikacji 08.02.2023

Bez uprawnień oraz z prawie 2 promilami alkoholu w organizmie przyjechał do apteki 30 letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Jego zachowanie zwróciło uwagę świadka, który zauważył jak mężczyzna odjeżdża swoim Audi. Natychmiast powiadomieni mundurowi dokonali zatrzymania nietrzeźwego kierującego. Za swoje zachowanie odpowie przed Sądem.

Wczoraj po godzinie 18.00 dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy. Z relacji zgłaszającej wynikało, że jej syn będąc w aptece zwrócił uwagę na nietrzeźwego mężczyznę. Gdy nieznajomy wyszedł z budynku okazało się, że wsiadł do Audi i odjechał. Reakcja kobiety była natychmiastowa. Ruszyła za odjeżdżającą osobówką, o wszystkim informując stróżów prawa.

Mężczyzna zaparkował chwilę później na ulicy Jana III Sobieskiego. Gdy na miejsce dotarli mundurowi, kierowcy nie było w środku, jednak wrócił do auta po chwili. Policjanci potwierdzili tożsamość mężczyzny. Okazało się, że jest to 30-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Od kierowcy czuć było wyraźnie alkohol. Urządzenie wykazało niemal 2 promile alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze ustalili dodatkowo, że „amator jazdy na podwójnym gazie” nie posiada uprawnień, gdyż zostały mu zatrzymane kilka lat wcześniej.

W trakcie rozmowy z policjantami 30-latek przyznał, że wypił alkohol dwie godziny wcześniej. Ustalamy wszystkie okoliczności sprawy. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy zgłaszającej. Nietrudno byłoby sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby ten kierowca dalej mógł kontynuować jazdę w tym stanie. Na szczęście są wśród nas osoby, które nie są obojętne wobec łamiących prawo ludzi. Taka obywatelska postawa powinna być przykładem dla innych, bo właśnie w ten sposób, razem dbamy o wspólne bezpieczeństwo.

komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

Powrót na górę strony