Z seniorami o bezpieczeństwie
Przed weekendem policjanci spotkali się z seniorami mieszkającymi na terenie gm. Łomazy. Tematem pogadanki było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. W trakcie spotkania mundurowi przedstawili uczestnikom metody oszustw dokonywanych na szkodę seniorów oraz sposoby uchronienia się przed nimi. Apelowali te o rozwagę w kontaktach nieznajomymi.
Spotkania z seniorami to kolejna, obok pogadanek z młodzieżą, forma profilaktyki społecznej stosowana przez bialską Policję. Przed weekendem policjanci Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii bialskiej komendy oraz dzielnicowi posterunku w Sławatyczach spotkali się z seniorami mieszkającymi na terenie gm. Łomazy. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy w tej miejscowości.
W trakcie pogadanki mundurowi przedstawili informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposoby uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa oraz algorytm postępowania po takim zdarzeniu. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu bialskiego.
Funkcjonariusze uświadamiali jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą ,,na wnuczka’’, ,,pracownika banku’’ czy ,,na policjanta’’. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to aby namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy. Niestety nadal zdarza się, że część osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności życia.
Najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać nas o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb, pracownika banku lub członka rodziny.
Na zakończenie spotkania policjantki rozdały ulotki z przestrogami i materiały promocyjne oraz zaznaczyły, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.
nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla