Przypominamy o stosowaniu elementów odblaskowych. Świeć przykładem i dbaj o swoje bezpieczeństwo!
Przypominamy o stosowaniu elementów odblaskowych. Coraz szybciej zapadający zmrok, zmieniające się warunki atmosferyczne utrudniają widoczność na drodze. Szczególnie narażeni na udział w tragicznych wypadkach drogowych są piesi, którzy poruszając się po zmierzchu w miejscach niedostatecznie oświetlonych są mało widoczni dla kierujących. Dzięki elementom odblaskowym jesteśmy bardziej widoczni. Świeć przykładem i noś odblaski!
Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Nieoświetlone drogi, brak chodników zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez pieszych lub rowerzystów to częste przyczyny zdarzeń drogowych z ich udziałem.
Pieszy ubrany w ciemny strój poruszający się po zmroku jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 - 150 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków zarówno z tyłu jak i z przodu. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.
Przypominany również, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Zachęcamy do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno, nie tylko tam gdzie wymaga tego prawo. Bądźmy bezpieczni!
nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla