Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Pocisk artyleryjski znaleziony podczas prac ziemnych

Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej został znaleziony podczas prac ziemnych na terenie gm. Zalesie. Niebezpieczne znalezisko było zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu saperów, którzy zneutralizowali niewybuch. Pamiętajmy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

W piątkowe popołudnie dyżurny komisariatu w Terespolu otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Do zdarzenia doszło na terenie gm. Zalesie podczas prac przy hydrobudowie. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol, który potwierdził tą informację. Okazało się, że znaleziony podczas prac ziemnych przedmiot to pocisk artyleryjski, pochodzący prawdopodobnie z okresu I wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie. Saperzy sprawdzili też pobliski teren nie ujawniając kolejnych „niebezpiecznych powojennych pamiątek”. Znalezisko zostało już zneutralizowane.

Pamiętajmy, że w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie możemy takiego znaleziska przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla

Powrót na górę strony